Egyszerűnek és könnyűnek tűnik egy havi nagybevásárlást megcsinálni. Elmész a boltba, megveszel mindent és utána egész hónapra megvan szinte az összes hozzávaló az ételekhez. Csak a romlandó vagy nehezen tárolható alapanyagokért kell néha elugranod a boltba. Mondjuk hetente egyszer vagy akár csak kéthetente. A nagybevásárlás tervezése azonban ennél összetettebb feladat.
Van 5 fontos dolog, amit nem mondanak el!
Nézzük, melyek ezek az információk:
1. Tervezni kell!
Tervezés nélkül nem lehet jól nagybevásárolni. Több élelmiszert, több dolgot bárki meg tud egyszerre venni. Nem kihívás a szokásos 1 kiló cukor helyett 5 kilót tenni a bevásárlókocsiba.
A hiba, amit nagyon sokan elkövetnek, hogy nem tervezik meg, miből és mennyit kell vásárolniuk. Bemennek az üzletbe és megpakolják a bevásárlókocsit mindennel, ami elfogyott, amiből már kevés van otthon vagy amit megkívántak. A gond ezzel csak az, hogy így vásárolva nagyon sok olyan dolgot is megvehetünk, amire nincs is szükségünk. A még nagyobb gond, ha valami nem tárolható el sokáig és esetleg tönkremegy. Mert ebben az esetben még kárunk is származik, csak a kiadásaink fognak nőni!
Ahhoz, hogy egy nagybevásárlást jól megtudjunk csinálni, előre el kell tervezni, mennyi időre vásárolunk be, illetve miből és mennyit fogunk vásárolni.
2. Az akció nem mindig éri meg!
Spórolásnak tűnhet a nagyobb kiszerelést megvásárolni, hiszen az egységára gyakran kevesebb, mint egy kisebb kiszerelésűé. De ez nem mindig van így! Megesik, hogy a kisebb csomagolású termékből jobban megéri többet venni, mint egy nagyobb kiszerelésűt! Sőt, érdemes azt is végiggondolni, valóban kell-e? Tényleg el fog fogyni?
Valóban megéri megvennem az 5 literes olajat, amikor egyébként is figyelek arra, hogy minél kevesebb olajat használjak? Amikor alapból kerülöm az olajban sütött ételeket? Lehet, hogy az 5 literes kiszerelésnek jobb a literenkénti ára, de ha fél év alatt sem használok el 5 liter olajat, akkor nincs sok értelme megvenni.
3. A tároláshoz helyre van szükség
Jól hangzik a vegyünk meg nagy tételben mindent. Azonban gondolnunk kell arra is, hogy hol fogjuk tárolni? Van-e külön kamránk vagy csak a konyhában tudjuk az alapanyagokat tárolni? Van-e elég hely a romlandó alapanyagoknak a hűtőszekrényben, illetve a fagyasztószekrényben?
4. Ijesztő hirtelen ennyi pénzt kiadni!
A nagybevásárlások végén mindig nagy összeget hagyunk a kasszánál. Ha tudatosan, tervezetten csináljuk és nem veszünk feleslegesen meg semmit, akkor is sokat kell fizetnünk. Ha pedig csak úgy hasraütésszerűen pakoljuk tele a bevásárlókocsit, akkor még többet.
A lényeg, hogy ijesztő lehet egy ilyen hatalmas kiadás. Még ha ott van a bevásárlókocsiban amit megvettünk, ha tudjuk, hogy az akár egész hónapra vagy még tovább elegendő, akkor is felmerülhet bennünk, hogy mennyit fogunk abban a hónapban másra költeni? Milyen sok kiadásunk lesz! Miből fogjuk a későbbi vásárlásaimat kifizetni?
5. Összehasonlítjuk az árakat és sokszor csalódunk!
Egy-egy nagybevásárlás után gyakran megnézzük, a korábbinál mennyit költöttünk. És ha most több a kiadásunk, akkor csalódottak lehetünk. Még akkor is ha több dolgot vettünk.
Ennek az oka lehet egyszerűen az is, hogy a korábbi vásárlásnál mást vagy kevesebb dolgot vásároltunk. Lehet, hogy akkor éppen szezonja volt valaminek és olcsóbban tudtuk megvenni.
Sőt, megeshet, hogy az árakat, tételesen hasonlítjuk össze. Ha olcsóbban tudtunk valamit megvenni, mint amennyibe korábban került, akkor örülünk. Ha viszont akár pár nappal később valamilyen akcióban olcsóbb lesz, akkor csalódottak leszünk és azon kezdünk el gondolkodni, hogy miért vettem meg akkor?
Ezért érdemes mindig előre gondolkodni, és nem elhamarkodott döntéseket hozni. A nagybevásárlás tervezése segít, hogy spórolj, és kevesebb pénzt költs feleslegesen.
A képek forrása: www.pixabay.com
0 hozzászólás